Rury preizolowane a kwestia ogrzewania budynków mieszkalnych

Zazwyczaj okazuje się, rury preizolowane

Coraz bardziej mroźne i długotrwałe zimy w Polce sprawiły, że coraz częściej zaczynamy poszukiwać bardziej niezawodnych sposobów na ogrzewanie mieszkań. Niejednokrotnie okazuje się bowiem, że rury preizolowane, którymi ciepło doprowadzane jest do mieszkań, zamarzają pod wpływem działania bardzo niskich temperatur. Przerwy w dostawie ciepła, szczególnie podczas srogiej zimy, mogą być niebezpieczne.

Rureczki dobre jakościowo

Dlatego też na tym polu nie można oszczędzać, wybierając materiały tańsze. Rury muszą być dobrej jakości, szczelne i odporne na działanie skrajnie niskich temperatur, aby energia cieplna kierowana do mieszkań, nie uciekała na etapie jej dostarczania.

Przy okazji rozmyślań nad ulepszaniem zabezpieczeń przewodów doprowadzających ciepło, pojawia się także kwestia wyboru oszczędnego a przy tym efektywnego ogrzewania domów. Wydaje się, że tych dwóch cech nie da się połączyć.

Polskich realiach wariant ma

Wiele osób wskazuje na ekologiczne rozwiązania, w których ciepło miałoby być dostarczane dzięki kolektorom słonecznym. W polskich realiach ten wariant jednak nie ma racji bytu. Pozostaje nam wybór pomiędzy tradycyjnym ogrzewaniem grzejnikowym, a - coraz bardziej popularnym ostatnimi czasy - ogrzewaniem podłogowym.

Dużej liczbie wnętrz instalowane są tradycyjne

Dla wielu osób idealnym rozwiązaniem okazuje się ogrzewanie mieszane. W większości pomieszczeń montowane są tradycyjne grzejniki, w łazienkach natomiast ogrzewanie podłogowe.

Wśród zalet popularnej "podłogówki" wymienia się przede wszystkim możliwość swobodnej aranżacji wnętrz, nie ograniczanej przez zabierające dużo miejsca kaloryfery. Po zamontowaniu ogrzewania podłogowego, w pomieszczeniach nie znajdziemy żadnych kabli czy rur - mamy swobodę meblowania.

Jakie jeszcze zalety ma ogrzewanie podłogowe? Zarówno dystrybutorzy wodnego, jak i elektrycznego ogrzewania podłogowego wskazują na efektywność takich systemów grzewczych. Ciepło w pomieszczeniu rozchodzi się równomiernie, nie powstają więc strefy przegrzania i niedogrzania.

Rury wykonane są wyspecjalizowanych materiałów

Wodne ogrzewanie podłogowe to takie, w którym pod podłogą umieszczone zostają rury, którymi płynie ciepła woda. Rury wykonane są ze specjalnych materiałów; zapewniają szczelność i dobre przekazywanie ciepła. Przykryte są warstwą wylewki.

Następnym montaż instalacji

W przypadku elektrycznego ogrzewania podłogowego, pod podłogą umieszczone są maty grzejne, które przekazują ciepło. W jednym i drugim przypadku montaż takiej instalacji wiąże się z koniecznosćią zastosowania się do określonych wymogów.

Najkorzystniej sprawdzają

Przede wszystkim dotyczy to typu posadzki, jaką przykryjemy instalację. Najlepiej sprawdzają się w tym przypadku posadzki ceramiczne, gdyż dobrze przekazują ciepło. Panele podłogowe czy wykładziny także mogą być użyte, pod warunkiem jednak, że mają odpowiednie atesty i certyfikaty, poświadczające, że mogą być używane przy ogrzewaniu podłogowym.

Pewne niedogodności wiążą wyborem

Ponieważ nie istnieją rozwiązania pozbawione wad, także i w przypadku ogrzewania podłogowego istnieją zarówno plusy, jak i minusy. Pewne niedogodności wiążą się zarówno z wyborem rodzaju posadzki, jak i z możliwościami zastosowania ogrzewania. W pomieszczeniach, w których zakładamy podłogówkę, nie powinny się znajdować ciężkie i masywne meble bez nóżek. Właściwie, nie powinno się także przykrywać podłogi dywanem, bo tłumi on wydobywające się ciepło, prowadząc także do tego, że w powietrzu unosi się kurz.

Ogrzewania podłogowego nie można montować pod wanną czy kuchennymi szafkami. Jeśli więc myślimy o wyborze ogrzewania podłogowego, lepiej uwzględnić te plany już na etapie projektowania domu.